Meditáció

2016-ban mentem el először meditálni egy csoportba, viszont a kezdők kíváncsisága kimerültével hamar úgy döntöttem, ez nekem "nem jött be". Ekkor még Abu Dhabiban éltem és ekkoriban már huzamosabb ideje szorongtam, csak nem tudtam megnevezni ezt az érzést. Majd 2017-ben hazatérve Magyarországra, a második pszichológusom kezdte minden egyes ülésünket meditációval, úgynevezett tiszta tudat meditációval, jelentsen ez bármit. Annyira emlékszem, hogy ez a végtelen kedvességet és bölcsességet árasztó asszony abban szeretett volna nekem segíteni, hogy kezdjek el kapcsolódni önmagamhoz. Fél évig minden nap gyakoroltam, majd úgy döntöttem abbahagyom, hiszen már jobban vagyok. Elmúlt a szorongásom. Majd 2022-ben, amikor a terápiás munkám, a nyugati pszichológiai módszerek már nem vittek előrébb, kerestem meg egy meditációs közösséget, hogy elmulasszam az újból eluralkodó szorongásomat. Az élet úgy hozta, hogy egy zen buddhista alapokra épülő gyakorló csoportba kerültem, aminek mai napig aktív tagja vagyok. Az első alkalommal a dharma mester azzal "vett meg", hogy "csak gyakorolj, és élted egy pontján bekövetkezik a változás". És miután elég hamar megéreztem a változást, megjött a hitem és az elköteleződésem a zen meditációs praxisommal szemben, ami hamarosan inkább volt egy út, egy szemlélet, egy életforma, maga a hétköznapi élet a spiritualitás címkéjét elhagyva. 

Ugyanakkor azt is tudtam, hogy a zen az nem átadható olyan könnyen, hacsak nem valaki kifejezetten érdeklődik iránta és el nem megy egy gyakorló csoportba, majd sokat gyakorol és egy ponton megérzi a változást. A zenben nem beszélünk sokat. Így emlékeztem a 2. pszichológusomra, hogy ő is meditáltatott és az is segített elmulasztani a szorongásom. Így jutottam el a mindfulness-ig, azon belül is a mindfulness alapú stresszcsökkentés (MBSR) módszeréig, amit John Kabat-Zinn nevéhez fűződik és az alábbiakban többet is írok róla. Jelenleg MBSR tanárnak képződöm, mert szeretném a mindfulness alapú meditációs gyakorlatokat  széles közönségnek továbbadni, legyen szó enyhébb vagy krónikus stresszel küzdők számára, vállalati well-being programok keretében, illetve bárkinek, aki úgy dönt, hogy ezentúl az életet inkább élni szeretné, mintsem hogy túlélni. 

Ma már nem szorongok. Azért szorongtam, mert oly sokáig nem tudtam megélni a jelen pillanat tapasztalatát. A világ folyamatosan változik és ez a kiszámíthatatlansága sokszor engem is kihívások elé állít. Azonban ma már meg tudom élni azokat a nehéz érzéseket, amik bizonyos dolgokkal kapcsolatban érzek ahelyett, hogy szoronganék a múlt vagy a jövő miatt. Ebben pedig nemcsak a zen praxisom, hanem a mindfulness gyakorlásom is jelentős szerepet játszott.

"Ha érdekel a mindfulness alapú coaching, szívesen gyakorolnál mindfulness alapú stresszcsökkentő technikákat, esetleg csapatoddal érdeklődtök a mindfulness alapú stresszcsökkentő tréningek iránt, vedd fel velem a kapcsolatot."

Mindfulness


A mindfulness kifejezést a legtöbbször éber figyelemnek szokták fordítani. John-Kabat Zinn, a mindfulness alapú stresszcsökkentés módszer atyja úgy szól a mindfulnessről, hogy "szándékosan, a jelen pillanatban és ítélkezés mentesen figyelünk valamire". A mindfulness alapú meditációkban pedig pont ugyanezt gyakoroljuk, hogy az életet a maga teljességében, pillanatról pillanatra képesek legyünk megélni beleértve érzéseink, tapasztalataink széles spektrumát. Választhatjuk a megélést a túlélés helyett. Dönthetünk úgy, hogy nem szenvedünk, ehhez azonban először fel kell ismernünk szenvedésünk természetét, ami egyetemes. Minden ember tapasztal valamekkora mértékű szenvedést saját életében. Ezekből a sorokból kitalálható, hogy a mindfulness gyökerei a buddhizmusra vezethetők vissza. Azonban nem kell buddhista hittel, gyakorlattal rendelkezned ahhoz, hogy maga a meditációs technika jótékony hatásait te is megtapasztald.

A mindfulness több a figyelem jelen pillanatban való lehorgonyzásánál: mindfulness meditációs gyakorlás közben nyíltszívűséget, kíváncsiságot együttérzést, türelmet, bizalmat, elfogadást és elengedést is gyakorlunk bármilyen felmerülő tapasztalással szemben, ami a tudatunk terében megjelenik. Ha ez a tapasztalás egy szorító érzés a torokban, akkor kíváncsian megfigyelhetem ezt a testi érzetet. Ha szomorúságot érzek, akkor együttérezhetek magammal, amennyire akkor abban a pillanatban képes vagyok rá. Tévhit azt gondolni, hogy az a mindfulness, amikor pont jelen vagyok a pillanatban ítélkezés mentesen. Az éber figyelem ott kezdődik, hogy észreveszem, hogy a figyelmem elkalandozott a jelen pillanatból egy gondolat szárnyán valahova a múltba vagy a jövőbe. Talán azt is észreveszem, hogy éppen ítélkezem saját magam felett, hogy már megint elkalandozott a figyelmem. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy nyugtázzuk, hogy ilyen a tudat természete és szelíden visszairányítjuk a figyelmünket oda, arra, a figyelemtárgyra, ahol éppen tartottunk, mielőtt elkalandoztunk volna. Ezzel a gyakorlással szépen lassan a fentebb említett 8 minőség is gyökeret ereszt bennünk. Kedvesebbek, együttérzőbbek leszünk nemcsak magunkkal, hanem embertársainkkal szemben is.

MBSR stresszcsökkentés


Az MBSR, vagyis mindfulness based stressz reduction magyarul mindfulness alapú stresszcsökkentést jelent. A módszer John-Kabat Zinn nevéhez fűződik, aki az 1970-es évek vége el kezdte kidolgozni mindfulness alapú stresszcsökkentő programját először krónikus betegek részére. 

Folytatás következik...

Zen buddhista meditációs praxis  


Számos kóan (olyan kérdések, melyeket gondolkodással nem lehet megválaszolni és a zen gyakorló kapja annak érdekében, hogyha sikerül a gondolkodás előtti tudatállapothoz visszatérnie, akkor megtapasztalhatja a dolgok valódi természetét) tesz fel trükkösen mindenféle kérdést, hogy mi a zen. Néha egy ciprusfa, néha egy hang, néha egy cselekvés, néha pedig három font len. Én se tudok semmi okosat mondani. Ahogy dharma mesterem mondta, "ha még sohasem ettél narancsot, nem tudom elmondani, milyen a narancs. Annyit tudok tenni, hogy adok neked egy narancsot és kipróbálod"

Annyira személyre szabott, hogy csak te fogod megtapasztalni, mi is a zen. Így én is csak annyit tehetek, hogy adok neked egy narancsot, vagyis elnavigálhatsz az Eredeti Fény Templom oldalára, vagy ha írsz nekem, akkor szívesen elmondom, hova járok Budapesten gyakorolni, ha kipróbálnád.

A zen buddhista praxisom a mindennapi önálló- és heti rendszerességű csoportos gyakorlásomból, valamint évenkénti elvonulásokból áll. ezen kívül járok kóan interjúkra, amiről fentebb már írtam. A gyakorlás során a figyelmünket az energetikai középpontunkra irányítjuk, hogy bennünk az energia ne differenciálódjon gondolkodásra, beszédre, érzelmekre és szexualitásra. Ezzel a gyakorlattal erősödik a középpontunk, aminek jótékony hatását én pl,. az érzelemszabályozásban érzetem először, amikor is már a korábban megterhelő események már nem mozdítottak ki a stabilitásomból. Ahogy a stabilitásom erősödött, kevésbé reagáltam már robotpilóta üzemmódból a környezetemre. Egyre inkább el kezdtem érezni, mi az, ami helyes az adott pillanatban. És kinek mi a helyes? Ezt már csak a zen gyakorló fogja tudni megmondani saját tapasztalatán keresztül. Pillanatról pillanatra törekszem helyes irányvétellel, helyes helyzetfelismeréssel, helyes kapcsolódással és helyes cselekvéssel élni az életem.  Coachként pedig a minőségbiztosításom, hogy képes legyek félre tenni a véleményem, és azzal a bizonyos tiszta tudattal jelen lenni egy-egy coaching folyamatban.