MBSR stresszcsökkentés
Az MBSR, vagyis mindfulness based stressz reduction magyarul mindfulness alapú stresszcsökkentést jelent. A módszer John-Kabat Zinn nevéhez fűződik, aki az 1970-es évek vége el kezdte kidolgozni mindfulness alapú stresszcsökkentő programját először krónikus betegek részére. Ezek az emberek azt tapasztalták, hogy azáltal, hogy megtanulnak jelen lenni a fájdalommal, a fájdalom elutasításából gyűrűző szenvedés érzése abbamaradt.
A tudatosságalapú stresszcsökkentő gyakorlatok abban segítenek, hogy a jelen pillanat megélése, átélése által csökkentsük a jelen pillanat elutasításából, illetve valami jobb és más után való vágyakozásból eredő szenvedést. A hétköznapi szenvedés pedig gyakran jelentkezik valami féle stresszreakció formájában. A leggyakoribbak az üss vagy fuss, illetve a lefagyás reakciói.
Evolúciósan úgy vagyunk kódolva, hogy veszély esetén túléljünk. Őseink sokáig sikerrel alkalmazták az üss, fuss, lefagyok technikákat a túlélés érdekében. A 21. század embereként azonban érdemes feltenni a kérdést magunknak, hogy amikor stresszt élünk át, vajon tényleg veszélyben vagyunk-e. Legtöbben gyerekkorban arra kondicionáltuk magunkat, hogy bizonyos szociális helyzetet, emberi kapcsolódások veszélyt jelentenek számunkra, ezért kifejlesztettük automatikus- robotpilóta- reakcióinkat a felnőtt kör túlélési stratégiájaként. A probléma ott kezdődik, amikor felnőttként az üss, fuss, lefagyok reakciók akadályoznak minket az életenergiánk áramoltatásában, társas helyzeteinkben, és azt érezzük, hogy megterhelővé válnak a mindennapok mind testi, mind lelki szinten. Történelmi és gyermekkori kondicionáltságunk miatt viszont nagyon fontosnak tartom, hogy traumaszenzitíven, érzékenyen közelítsünk apránként a jelen pillanat tapasztalásai felé.
Az MBSR tanfolyamok általában 8 hetesek pont amiatt, hogy a tapasztalásoknak, a tudatos jelenlét jótékony hatásainak legyen ideje beépülni mindennapi életünkben. Hogy megtapasztaljuk a változás természetét, folyamatjellegét. Egy-egy workshop pedig alkalmat adhat kipróbálni a gyakorlatokat azoknak is, akik még soha nem hallottak a mindfulnessről, és szeretnének ismerkedni vele. A mindfulness coachingot pedig azoknak ajánlom, akik személyre szabottan, egy komplex önismereti folyamaton keresztül szeretnék magukban kifejleszteni a tudatos jelenlét képességét.
Amiben segíteni tudok:
- stresszkezelés workshopok, tréningek
- stresszkezelés a coachingban